Вкусна, ароматна, маслена и топяща се коледна питка.

Коледна питка
Описание
Представям ви една страхотна питка, която съм приготвяла с и без сирене и в двата варианта е изключително вкусна и изчезва за секунди още топла. Базовата рецепта съм заимствала от кулинарният канал „Без престилка, но с точилка“. В него има много вкусни тестени изкушения и каквото и да съм пробвала е ставало прекрасно.
За българина хлябът е свещен, незаменим. Една поговорка гласи: „Като има хляб, всичко има.“
Хлябът в бита на българите се явява съществена част от обредите – било то езически или християнски. Върху обредния хляб се изобразяват символиката и смисъла на празника. Хлябът съдържа идеите за раждането, умирането и възкресението (ново раждане).
Чрез хляба всички участници в един ритуал общуват помежду си, споделят едни ценности, една участ, един дом и една съдба. Хлябът олицетворява ритуала, превъръща се в негов основен материален символ. Приготвянето на хляб като ритуал може да се сравни с жертвоприношение. Смисловият аналог на хляба в различните обреди е зърното, варено или не (жито, царевица и др.)
Разпространено е вярването, че хлябът е „душа“, ето защо в някои райони на България на топлият хляб казват „душа“ или „душица“. Във връзка с това вярване се е запазила традицията хлябът да се разчупва, а не да се реже или боде. Има поверие, че топлият хляб е опасен, заради одухотвореността си.
Замесването на хляба е своеобразен ритуал – за брашното за обредните хлябове се ползва специално отделена за целта пшеница. Покълването на засятото семе символизира новото раждане.
Ingredients
Начин на приготвяне
- В дълбока купа се изсипва около 700 грама от пресятото брашно, омесено заедно с маята. Прави се кладенче и се изсипват последователно млякото, водата, захарта, киселото мляко, две яйца и белтъка на третото/жълтъка остава настарани за намазавен на питката накрая/ и олиото. Замесва се леко и се прибавя и солта. Замесва се с останалото брашно меко тесто, много леко лепнещо и пухкаво. В зависимост от големината на яйцата всеки път количеството брашно е различно, така че се добавя по малко колкото поеме за меко еластично и пухкаво тесто. Тестото се оставя в намазана с олио купа, като отгоре и то самото се намазва с олио, за да не хване коричка и се покрива със свежо фолио и кърпи, за да втаса и удвои обема си за около 40-50 минути.
- След като е втасало хубаво се премесва леко и се оформя питката. Аз оформих питката по следният начин: Разделих тестото на 5 топки . Четири от тях разточих на кръг и намазах всяка с разтопено масло/без четвъртата/ и поръсих със сирене/ на всяка без четвъртата/Четвъртата остава ненамазана и непоръсена. Върху хартия за печене поставих една върху друга разточените, намазани и поръсени със сиренце кори и четвъртата най-отгоре и разточих отново, така че да паснат на моята тавичка, която е с диаметър 35 сантиметра. Разрязах така оформеният кръг на осем триъгълника, но не от самият център/за да остане празно кръгче в средата и от него разрязвам към краищата/. На всеки триъгълник правя разрез по дължина в средата и прекарвам краищата през дупката от долу на горе.
Петта топка се разделя на пет по- малки, като четири са еднакви по размер, а петата е по-малка от останалите четири. Повтаря се процедурата с горните четири топки като се разточват/в диаметър около 20 см/, само намазвам с масло, поставят се една върху друга и се режат на осем триъгълника/без да се оставя в средата празно кръгче, реже се до край/. На всеки триъгълник се прави прорез в средата по дължина и се прокарва този път острият край отдолу нагоре и всяко парче се поставя между други две от горните триъгълници и стават като листа. От петото малко топче се разточва кръгче и се прави цвете за средата, която оставихме в началото. Питката се пренася с помощта на хартията за печене в тавичката и се оставя да втаса хубаво. - След като втаса се намазва с разбития останал жълтък и с малко прясно мляко в него/ 1 лъжица/
- Пече се в предварително загрята на 180 градуса фурна без вентилатор, като аз пека питки винаги на по-долна релса, а не в средата на фурната. Към 20-30 та минута покривам с фолио, за да не прегори отгоре и пека до суха клечка. Често в края на печенето оставям само на долно печене, защото отгоре е готова, в средата също, но често отдолу питките не са напълно готови и е хубаво последните 5-7 минти да се пече само отдолу.