Кремообразен и безумно пристрастяващ сладолед.

Сладолед с шамфъстък

Difficulty:IntermediatePrep time: 30 minutesCook time: 40 minutesRest time: 40 minutesTotal time:1 hour 50 minutesCooking Temp:100 CServings:4 servingsEstimated Cost:25 $Calories:300 kcal Best Season:Summer

Описание

Рецептата, която съм ви подготвила днес е за изключително вкусен сладолед с шамфъстък.
Това се превърна в любимият сладолед на моят брат и го приготвям с голямо удоволствие почти всяка седмица за него 🙂
Консистенцията е супер кремообразна, а аромата докато се приготвя е вълшебен! Основата на тази рецепта може да се използва с различни тахани.
Лично аз съм пробвала и с лешников и става също вълшебно!
Преди 5000 г. в Китай се е появил сладоледът и китайските императори са първите, за които е известно, че са яли сладолед. Те смесвали сняг и лед от планините и прибавяли в сместа портокали, лимони и зрънца от нар, а понякога вино и мед. Твърди се, че точно тези рецепти и начини за съхранение били държани в тайна, разсекретена едва през 11 век в книгата „Ши-кинг” – канонически сборник с древни песни. Китайците научили арабските търговци да смесват плодови сиропи със сняг, а арабите разпространили рецептата сред венецианците, а по-късно и сред римляните.
Европа научила за замразения десерт през XIII век от Марко Поло, който донесъл от Китай в Италия рецепти на плодов сладолед. Те му били подарени от монголски хан, а блюдото много наподобявало шербет и на мига влязло в списъка с най-изискани десерти на италианските аристократи. Рецептите били пазени в тайна, а придворните готвачи давали обет за мълчание. Първият град, в който започнали да произвеждат и продават сладолед, бил Париж. През 1676 г. 250 парижки сладкари създали корпорация за производство на сладолед, но официалната рецепта за приготвянето му все още била държавна тайна. Само след 100 г. във Виена била издадена готварска книга с рецепти за сладолед. Един екземпляр от книгата се запазил и до днес и в него могат да се намерят много интересни рецепти като: сладолед с каймак отгоре, а вътре с добавена канела, ванилия и мараскин (вишнев ликьор); сладолед с лимон, горчив портокал, ягоди и малини.
Днес сладолед се произвежда в почти всички страни в света и за приготвянето му се използват над 200 продукта. За официален рожден ден на сладоледа се счита 10 юни 1786 г., когато сладоледът бил пуснат в Америка за масова продажба.

Продукти

Начин на приготвяне

  1. В касерола поставете млякото и сметаната на средна скорост на котлона – при мен на 6 от 9 степени и загрейте сместта до 80 градуса. Важно е сместта да не завира!
  2. Дръпнете от котлона и сложете глюкозата. С помощта на телена бъркалка я разтворете в млечната смес.
  3. Върнете касеролата на котлона и последователно сложете захарта, сухото мляко и разбъркайте. Изсипете тахана и оставете да се разтвори и да стане еднородна смес.
  4. Намалете котлона с една степен и наблюдавайте да не мине 80 градуса температурата на сместта. Разбийте с вилица жълтъците. Дръпнете от котлона касеролата и на тънка струйка прибавете жълтъците към горещата смес. Върнете на котлона и с постоянно бъркане заварете леко крема- за не повече от 2-3 минути.
  5. Когато е готов крема го прехвърлете в разлата съдинка и го покрийте със стреч фолио в контакт докато изстине.
  6. След като изстине го преместете за кратко в хладилника докато стане напълно студен.
  7. Аз имам страхотен миксер, подарък от брат ми и снаха ми на фирмата KitchenAid, който разполага с купа за сладолед. Тя се замразява за минимум 12 часа преди да се използва.
  8. След като е достатъчно студен се поставя в купата и за около 10-тина минути сладоледа е готов! Прехвърлете го в кутия и му се насладете!
Keywords:Десерти, Сладолед

Сладолед с шамфъстък

Recipe Card powered by WP Delicious

Милена Балева

Създател на храна за мечтатели

Здравейте, казвам се Милена и съм кулинар-мечтател. По професия съм икономист, а по душа кулинар. Обичам ароматите, които ме връщат в детството, обичам ароматите, които ми дават усещане за топлина и близост, с които събирам на масата моите любими хора, моето семейство и приятели.

Милена Балева

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *