Лек, карамелен чийзкейк с бисквитки Lotus Biscoff и вкусен карамелен сос

Biscoff карамелен чийзкейк
Описание
В момента, в който чуя думата карамел и ми изниква в съзнанието детството, изпълнено с онези захарни петлета на клечка и захаросани ябълки, които се продаваха по парковете събота и неделя, бонбоните Карамел Му и Лакта.
Историята на карамела е доста спорна. Кулинари от цял свят спорят от години коя е родината на карамела- някои казват, че е Франция, други твърдят, че идва от Изтока. Етимологията отвежда към захарната тръстика, която е била известна в Гърция още от времето на Александър Македонски, но трайното навлизане на захарта като хранителен продукт в Европа станало едва през Средновековието. Поради което и повечето изследователи приемат за логично тогава да е бил открит и карамелът. Някои кулинарни историци са склонни да
търсят първообрази на крем-карамела още в Античността и по-точно в Рим, където ястията с яйца и мляко са били на особена почит. Изглежда твърде вероятно там да е било познато и някакво подобие на този десерт.
Както при много други кулинарни новости, така и при карамела основополагаща роля се приписва на Франция. Съществува история според, която известността на новата кулинарна технология започнала да расте през XVII век, а заслугите за нейното популяризиране се свързват с името на граф Праслен (1589-1675 г.). Неговият готвач Ласань изобретил нов сладкиш – карамелизирани бадемови ядки, които кръстил пралине в чест на графа. Твърди се, че идеята му хрумнала, докато гледал как някакъв чирак в кухнята лакомо гризе остатъци от карамел и бадеми. Карамеленото лакомство било изпратено в двора на Луи XIII, където пожънало грандиозни успехи, а скоро след това и самият граф Праслен направил забележителна държавна кариера. През 1630 г. заслужилият готвач излязъл в пенсия и създал своя сладкарска къща (Maison de la Praline), която все още съществува.
Към края на XVIII век технологията на карамела била широко разпространена и много модерна в цяла Европа и Америка. Използвала се за приготвяне на бонбони, кремове, сосове и захаросани ядки.
Продукти за карамеленият сос
Продукти за чийзкейка
Начин на приготвяне на карамеления сос
- В тенджера с дълбоко дъно се изсипва захарта. Котлона се пуска на средно силно и се наблюдава да започне да се топи по краищата на тенджерата. След като започне да се стопява захарта започва да се бърка с дървена бъркалка. Бърка се докато не се стопи захарта и не се получи карамелен цвят.
- В стъклен съд се поставя сметаната в микровълнова фурна за 90 секунди да се загрее, но да не завира. Мож и на котлон да се направи, но е възможно да загори по дъното, така че трябва много да се внимава докато се загрява.
- Тенджерата с карамела се дърпа от котлона за секунди и се прибавя горещата сметана. Сместта шупва, става на балончета, но енергично се бърка докато стане хомогенна смес и се сгъсти. Може от време на време да се връща на котлона, но сгъстяването става сравнително бързо. Накрая се добавя солта и се ръзбърква.
- Изсипва се в бурканче и така полученият карамелен сос се съхранява навън/не в хладилник/ и може да се консумира в рамките на две седмици.
- Бисквитите от единият пакет се натрошават на ситно и се отделят 75 грама в отделна купичка за поръсване на десерта накрая. Към останалите натрошени бисквити се прибавя стопеното масло и се разбъркват добре. В тортена форма с падащ ринг с диаметър 18- 20 см. се изсипват маслените трохи в средата, като по края ветрилообразно се нареждат изправени бисквити по ръба на формата, леко застъпващи се една друга и се притискат с маслената смес отдолу. Оставя се блата и оформените стени да стегнат в хладилника докато приготвите крема.
- За приготвянето на крема в купа изсипваме 200 грама карамелен сос/ изстуден/ и сметаната. Разбива се с миксер до хубавото разбиване на сметаната. Добавя се крема сиренето и се разбива до гладкост.
- Изважда се тортената форма от хладилника и се изсипва половината крем. Върху него се наръсва с част от останалите трохи и се полива с малко карамелен сос. Отгоре се поставя останалата част от крема. По края на тортата отгоре се поръсва останалата част от трохите и в средата се залива с карамел. Декорирасе по желание. Аз поставих за свежест боровинки и физалис.