Този десерт е толкова фин и нежен, лек и в същото време галещ сетивата. Рецептата е на моята снаха Гери, която поднесе този десерт на една от семейните ни вечери и събуди интереса ми към него. Пристигайки у тях тя го приготвяше и аз гледах с интерес как вари тези пухкави облачета в една голяма тенджера с подсладено мляко. За мен беше много интересно да я гледам, защото този десерт тя приготвяше за пореден път, но аз не бях виждала техниката до този момент. Разбира се стана превъзходен, ароматен и фин.

Плаващи острови
Описание
Най-ранното известно споменаване на десерта на английски език е в The Art of Cookery Made Plain and Easy (1747) от Hannah Glasse.
Нейната рецепта, озаглавена The Floating Island е направена от подсладена гъста сметана, бяло испанско вино и лимонова кора, разбити на пяна, след това наслоени с тънки филийки хляб, редуващи се с желе, натрупани високо със втвърдената пяна. Плодовете и сладките се подреждат в пръстен около ръба на съда, който се представя като централен елемент на масата със свещи около него. В писмо от 1771 г. на Бенджамин Франклин се съобщава, че „На вечеря имаше плаващ остров“. Една американска готварска книга от 1847 г. описва плаващия остров като празничен десерт за Четвърти юли. Историческата форма на десерта е доста различна в Англия, отколкото във Франция, където е известен като Île Flottante. Някои учени казват, че днешният „Плаващ остров“ прилича повече на френския Ил Флотант от 18-ти век, отколкото на сложните торти и желеобразни конструкции на английската кухня, докато други казват, че ранните френски версии изобщо не са били правени с меренг, а със слоеве алкохол, напоен пандишпан или бриош, поднесени в крем сос (или пюре от горски плодове).
Продукти
Начин на приготвяне на английският крем
- За английския крем загрейте млякото и ваниловите семена в тенджера на среден огън. Оставете да къкри 4-5 минути.
- Разбийте заедно жълтъците и захарта в купа за смесване.
Изсипете горещата млечна смес върху яйцата и захарта, малко по малко, така, че яйцата да не започнат да се готвят, като разбивате непрекъснато, докато стане гладка и кремообразна. - Върнете сместа в тенджера и поставете тенджерата на среден огън и бъркайте непрекъснато в продължение на 4-5 минути, или докато сместа се сгъсти достатъчно, за да покрие гърба на лъжица.
- Прецедете сместа през цедка в купа, оставете да се охлади на стайна температура и след това в хладилника.
- За бракониерския ликьор комбинирайте млякото и 500 мл вода със захарта в тенджера, като разбърквате, за да се разтвори захарта.
- За меренга, като използвате миксер, разбийте белтъците в купа, докато се образуват твърди връхчета, но сместа не трябва да изглежда прекалено твърда. Добавете една супена лъжица захар към белтъците и продължете да разбивате, докато сместа отново стане твърда. Добавете постепенно захарта една по една супени лъжици, докато се използва цялата и меренгът стане гъст и лъскав.
- С помощта на лъжица за сервиране, потопена в студена вода, оформете големи облачета от меренга и внимателно ги потопете в бракониерският ликьор/ млякото със захарта/, като ги обърнете след 4-5 минути, за да сте сигурни, че са готови и от двете страни. Уверете се, че течността не завира, в противен случай меренгите ще бухнат и ще се срутят. Когато са напълно сготвени, внимателно поставете върху решетка, за да се отцедят
- За карамела изсипете захарта в сух тиган или тенджера. Захарта се разтопява бавно, като се разбърква с дървена лъжица на слаб огън, докато захарта добие тъмно меден цвят. Свалете веднага от котлона, за да сте сигурни, че карамелът не е загорял.
- Изсипете карамела върху меренгите. Когато сте готови, извадете покрити с карамел меренги от подноса и сервирайте в обилна вана от английския крем.